Marian KotlebaPri sobotňajších voľbách do VÚC nenastalo veľa prekvapení. Slovensko akurát čakalo na informáciu, v akom pomere budú najbližšie roky hrabať pravica s ľavicou. Starým farizejom, ktorí vylepia pred voľbami Slovensko s bilbordmi, na ktorých sa tvária, ako im na ľuďoch záleží, sa podarilo zmobilizovať len 22,9 % všetkých oprávnených voličov.

S veľkým napätím niektorí očakávali, ako zaboduje tá „hnusná fašistická zver“, nevzdelanec Mgr. Marian Kotleba, ktorý mal toľko nacistickej drzosti a rasistickej arogancie, že si dovolil kandidovať na predsedu Banskobystrického kraja. Získal 10 % voličov a umiestnil sa na 4. priečke.

Je to veľa alebo málo? Je to úspech alebo zlyhanie? Ako pre koho. Napr. neokonzervatívny bloger Peter Daubner, ktorý o sebe píše, že je „náruživý pestovateľ medziľudských vzťahov“, označil v nadpise svojho článku 13 629 Kotlebových voličov Banskobystrického kraja za idiotov, Kotlebu častuje pojmami, za ktoré by v štáte, v ktorom platí právo pre každého asi platil odškodnenia za urážky.

Pre podobne zmýšľajúcich „uzavretých otvorencov“ Kotlebových nie veľmi významných 10 percent znamená akúsi bezpečnostnú dieru v programe zvanom demokracia. Avšak ja osobne si myslím, že k naplneniu demokracie stále nedošlo. Kotleba ako jediný radikálne kritizoval príživníkov na systéme, asociálnych kriminálnikov a na hlavu postavené sociálno-politické princípy.

Výrazná väčšina pracujúcich ľudí je proti tomu, aby ich dane boli bezhlavo vyliate do príživníkov akejkoľvek rasy. Jediný Kotleba to však dával hlasnejšie najavo. Z pozície predsedu VÚC ťažko možno zahýbať silnými socialistickými základmi v EÚ. Z tohto pohľadu je tých 10 percent neúspech. Aj ten najväčší lejak ale začína iba malou kvapkou.

Otázne je, komu pripísať toto zlyhanie? Ľuďom, ktorí opäť podľahli naivite a volili osvedčene neosvedčené tváre? Alebo ľuďom, ktorí predvídali, že ak by sa rozhodli podľa zdravého rozumu a srdca, budú nejakými obmedzencami označení za idiotov? Alebo ľuďom, ktorí si mysleli, že pri hlasovaní ich sníma skrytá kamera a ak zavolia Kotlebu, príde ich a celé ich rodiny umučiť SIS? Alebo je to len lenivosť dostaviť sa k tým blbým volebným urnám?

Môžem sa pýtať či teda žijeme v demokracii. Ľudia môžu slobodne voliť, ale nemienia sa slobodne rozhodovať. Treba si uvedomiť, že demokracia je aj o tom, že úpadok musí trpieť spoločnosť kolektívne, ale tiež, že spoločnosť nesie kolektívnu zodpovednosť za tento úpadok. Budúci rok nás čakajú ďalšie voľby, spomenie si vtedy niekto na moje slová?

Zábava