Domáce udalosti

Tento september sa bude na Slovensku niesť v znamení ľudových zhromaždení. Už zajtra o 15:00 má byť na Trojičnom námestí v Trnave protest proti príchodu imigrantov na Slovensko, na ktorý má nadviazať protestná jazda do Gabčíkova na podporu miestnych obyvateľov a výsledkov ich referenda. Okolo polovice septembra sa pripravuje blokáda amerického konvoja a 20. septembra bude v hlavnom meste Národný pochod za život. 12. septembra má byť navyše ďalší protest proti islamizácii v Bratislave.

Andrej Kiska, toho času prezident Slovenskej republiky, sa spôsobom jemu obvyklým rozhodol vyjadriť k výsledkom miestneho referenda v Gabčíkove, v ktorom 96,67 % zúčastnených obyvateľov obce odmietlo zriadenie tábora pre 500 rakúskych azylantov z Traiskirchenu. Na svojej stránke na sociálnej sieti Facebook uverejnil video, kde sa v zásade povedal (rovnako ako ministerstvo vnútra), že názor občanov treba ignorovať a tábor v obci má byť zriadený tak či onak.

Katy Perry hajluje

Speváčka Katy Perry na koncerte s podivným gestom, ilustračný obrázok

Už je to vyše dvoch týždňov, čo médiami prebehla prezentácia výsledkov výskumu ISSP o národnej hrdosti realizovanom Sociologickým ústavom SAV. Predbežné výsledky zistili, že v priebehu 10 rokov sa národná hrdosť na Slovensku veľmi nezmenila. 34 % respondentov bolo veľmi hrdých na to, že sú Slovák/Slovenka a 54,5 % pomerne hrdých. Nie veľmi hrdých bolo 9,5 % a vôbec nie hrdých 2 %. Zaujímavé v tomto kontexte je, že keď si tak vybavíme protislovenské hlasy v mediálnom priestore, tak vlastne reprezentujú 2 % obyvateľstva, hoci im naslúchajú, žiaľ, ďaleko väčšie počty.

Anarchizmom za svetlé zajtrajšky!Šialenstvo je niekedy neobvykle definované ako opakované robenie tej istej činnosti za očakávania rozdielnych výsledkov. Podobne by sme lož mohli označiť za opakované tvrdenie toho istého bez ohľadu na poznanie protichodných skutočností. Skutočne, ak niekto hlása vedome nepravdu, je to klamár. Ale ak hlása nepravdu nevedome, je zase hlupák. A preto tá večná dilema: klamár alebo hlupák? Takéto úvahy vo mne vzbudila organizácia „Bratislava bez náckov“ po tom, čo som si prečítal o ich pripravovanej blokáde Pochodu za samostatné Slovensko 14. marca.

Martina Stodolová: feministická pionierka v SNSSlovenská národná strana sa rozhodla pridať k stále početnejšiemu radu bojovníkov za viac žien v politike a na riadiacich pozíciách (nie medzi baníkmi či kamionistami, nebojte sa). Rovnako sa sťažuje na nedostatočnú diskusiu o rodovej rovnosti, ktorá sa pre SNS zrazu stáva témou. Ústami svojej podpredsedníčky Martiny Stodolovej sa s nadšením hlási k návrhu správy o stratégii EÚ pre rovnosť medzi ženami a mužmi od socialistickej europoslankyne Márie Noichlovej. Objavujú sa náznaky, že SNS sa týmto robí prijateľnou pre vládu so SMERom po voľbách na budúci rok.

Karikatúra - armáda USAPolitická strana Most-Híd, jedna z dvoch strán slovenských Maďarov, včera verejnosti prezentovala svoje programové dokumenty s názvom Občianska vízia 2016. Najväčší rozruch vyvolala časť „Zahraničná a bezpečnostná politika“, v ktorej sa volá okrem iného po zdôrazneníamerickej politickej a vojenskej prítomnosti v našej bezprostrednej blízkosti, teda aj na Slovensku.“ Zjednodušene povedané, Most-Híd požaduje prítomnosť amerických vojsk na našom území, zrejme aj so zriadením základne.

Ústavný súd vs občania?Včera sme sa dozvedeli výsledok takmer dvojmesačného dumania Ústavného súdu, počas ktorého posudzoval „ústavnosť“ otázok referenda za rodinu. Tri otázky sú odobrené, jedna nie je. Podľa súdu údajne v súlade s ústavou nie je rozhodovanie občanov o tom, či má štát priznať akémukoľvek inému spolužitiu osôb postavenie podobné manželstvu. Odôvodnenie ešte nepoznáme. Jeho logické následky však už známe sú.

farár Emil FlorišV posledných dňoch „otriasa“ Slovenskom ďalšia „kauza“, do ktorej je zapletený rímskokatolícky kňaz. Tentokrát ide o farára z Čadce Dr. Emila Floriša, ktorý sa v nedeľu 24. augusta tohto roku na slávnostnej omši pred mestským kultúrnym domom v kázni dotkol aj citlivých otázok okolo holokaustu. Po približne desiatich dňoch sa informácia o tejto kázni dostala do médií a oheň mediálnej hystérie je opäť raz na streche slovenskej spoločnosti.

Stratégia ľudských právCeloštátna stratégia ochrany a podpory ľudských práv v Slovenskej republike, ktorá bola po masívnej kritike zo strany verejnosti v septembri minulého roka stiahnutá z prípravného konania a jej predloženie vláde odložené, je opäť na scéne. Od 6. do 19. júna bude v medzirezortnom pripomienkovom konaní a koncom mesiaca sa môže dostať na program rokovania vládneho kabinetu. Aj jeho súčasné znenie však obsahuje časti, ktoré boli predmetom výhrad mnohých odporcov. Dúfa vláda, že po prijatí „prorodinnej“ novely ústavy sa jej tento dokument podarí konečne pretlačiť?

Daniel TupýFilozofická fakulta Univerzity Komenského v Bratislave už 4. rok udelila „Cenu Daniela Tupého“. Do súťaže sa mohli zapojiť študenti s prácami, ktoré by podporili „myšlienku boja proti prejavom násilia, xenofóbie, rasizmu, nacizmu, netolerancie a ďalších nehumánnych prejavov v slovenskom i medzinárodnom kontexte“. Prvé miesto získala práca o znevýhodnení žien.

Ilustračný obrázokZa posledné obdobie na slovenskej politickej scéne došlo k viacerým udalostiam, ktoré si zasluhujú pozornosť. Naďalej existujú politické strany a hnutia, podobne ako v minulosti preskupením hŕstky politických turistov a niekoľkých „nových tvárí“ vznikajú „nové, zaručene lepšie“ strany a straničky, ktorým zase na lep sadne pár percent voličov. Samozrejme, bez potrebných zmien v obsahovom zameraní slovenskej (európskej) politiky. Slovenská verejnosť si na mnohé zvykla, musíme sa však nad týmito otázkami zamyslieť z väčšej perspektívy.

Róbert FicoPo uplynulej noci sú známe výsledky druhého kola prezidentských kortešačiek 2014. Po ďalších dvoch týždňoch budeme konečne načas ušetrení bezobsažnej a nudnej kampane, s ktorou sme sa chtiac-nechtiac museli stretávať na každom kroku. Kandidát Andrej Kiska suverénne porazil premiéra Roberta Fica s takmer 20-percentným rozdielom. Účasť síce oproti prvému kolu narástla a jemne sa prešvihla aj cez 50 %, ak rátame aj neplatné hlasy, oproti situácii spred piatich rokov však ide o pokles záujmu občanov o voľby. Takže, Fico bol porazený a čo ďalej?

Voľby prezidenta 2014V sobotu sa odohralo prvé dejstvo divadelného predstavenia „Slovensko hľadá prezidenta 2014“ a momentálne plynie jeho polčasová prestávka. Do druhého kola postúpili, v súlade s predvolebnými prieskumami, predseda vlády Robert Fico a Andrej Kiska, filantrop a bývalý podnikateľ. Čakajú nás ešte takmer dva týždne do konečného rozhodnutia, kto sa stane nástupcom Ivana Gašparoviča. Ale už výsledky prvého kola prezidentských volieb nám napovedali viac, ako by sa dalo čakať.

Poslanec Martin PoliačikVyzerá to tak, že sa nám kovaný liberál a poslanec za stranu Sloboda a solidarita Martin Poliačik zase raz slobody objedol. Vo svojom nedávnom parlamentnom extempore sa pobúrene vyjadril o „hrozbe z východu“. Vadí mu totiž, že na Slovensku pôsobia niektoré alternatívne média, ktoré podľa neho šíria informácie a názory z ruských internetových serverov. Niečo také považuje za problém, ktorý by mala „mať v merku“ aj zahraničná politika Slovenskej republiky. Ako to, že je ním zrazu pluralita názorov a slobodné šírenie informácii tak zle vnímané?

Bitka v NitreVideo z Nitry, na ktorom sa bijú dve skupiny ľudí, obletelo za posledné dni už asi celé Slovensko. Pôvodne som nemyslel, že takáto krčmová ruvačka, pri ktorej padlo pár úderov a kopancov, si zaslúži nejakú zmienku, ale keďže sa zneužíva na politické ciele a manipuláciu nekritických más, oplatí sa o nej prehodiť pár slov.

Ovca

Marian Kotleba sa už stáva pojmom nielen na Slovensku, ale aj v zahraničí. Síce o ňom píšu ako o neonacistovi, ale to je jedno. Totiž samotní novinári urobili z toho slova iba bezvýznamný zhluk písmen, ktorý už nikoho nevzrušuje.

Marian Kotleba

Áno, je to tak, Marian Kotleba vyhral v druhom kole volieb do VÚC a stáva sa županom Banskobystrického samosprávneho kraja. Oproti Vladimírovi Maňkovi získal 71 397 hlasov, čo predstavuje 55,3 %. V absolútnom počte hlasov má po Frešovi druhý najsilnejší mandát, pričom treba zdôrazniť, že voľby v tomto kraji mali suverénne najvyššiu účasť. Podstatné je aj to, že Vladimír Maňka získal pri rovnakej účasti menej hlasov ako v prvom kole.

Marian Kotleba

Najprv vás ignorujú, potom sa vám smejú, potom s vami bojujú a nakoniec vyhráte. Viete, na koho sa momentálne hodí tento Gándhího výrok? No predsa na Mariana Kotlebu, len s tou obmenou, že jemu sa najprv smiali, až potom ho ignorovali a teraz s ním bojujú. A bojujú všetci – od novinárov cez politikov až po samozvaných odborníkov na všetko nepodstatné na tomto svete.

Marian Kotleba

V minulých voľbách do VÚC (2009) získal Marian Kotleba 10,03 % a umiestnil sa na štvrtom mieste. Toho roku skončil druhý s 21,3 % (26 251), a preto sa zúčastní druhého kola volieb, kde sa postaví Vladimírovi Maňkovi (kandidát SMERu, KDH, SMK, SMS, ĽS, HZD, SZ), ktorý získal v prvom kole 49,5 %. Ak by sa mu v druhom kole nepodarilo uspieť a nestane sa županom Banskobystrického samosprávneho kraja, miesto poslanca má isté, keďže vo voľbe poslancov skončil ako prvý, pričom získal druhý najvyšší počet hlasov (8 678) v rámci celého Slovenska.

Dúhová vlajkaV apríli tohto roku to vyzeralo tak, že predstavitelia homolobby ušetria Bratislavu svojho exhibicionizmu a nebudú organizovať pochod „LGBT“ osôb za svoje absurdné požiadavky. Nakoniec sa však iba zmenil čas konania akcie z júna na druhú polovicu septembra (konkrétne 21.9.). Za tento termínový posun na jednoznačne menej atraktívnejší dátum môžu podľa kuloárnych informácii organizačné nezhody (čiastočný rozpad a zmeny v organizačnom tíme) a problémy s financovaním.

Inštitút ľudských právPred vyše rokom vyletela na slovenské „mimovládkové“ nebo ďalšia hviezda – Inštitút ľudských práv (IĽP). Skupina ľudí okolo bývalého predsedu Amnesty International Slovensko, Petra Weisenbachera, sa po personálnych a ideologických nezhodách rozišla so svojou „materskou“ organizáciou a založila si svoju vlastnú. Popri svojej kontroverznej činnosti sa Inštitút teší obľube viacerých masmédií, politikov a dokonca aj politických strán. Cieľom tohto článku je poskytnúť širokej verejnosti často opomínané skutočnosti o Inštitúte ľudských práv a osobách, ktoré za ním stoja.

ObilieSlovenskí poľnohospodári dostali od EÚ ďalší úder pod pás. Tá im totiž predĺžila obdobie, počas ktorého by sa mali vyrovnať ich dotácie s ostatnými členskými štátmi EÚ.

Zákon o registrovaných partnerstvách neprešiel

Po rétorických cvičeniach, ktoré minulý týždeň zazneli na pôde Národnej rady SR k návrhu poslancov SaS na vydanie zákona o registrovaných partnerstvách, sa konečne pristúpilo k hlasovaniu. 14 poslancov hlasovalo za, proti sa vyslovilo 94 zákonodarcov. Návrh tak nepostúpil do druhého čítania a aspoň pol roka budeme mať od tohto spôsobu homo-nátlaku pokoj.

Michal Hvorecký

Bratislavskému spisovateľovi Michalovi Hvoreckému sa nepozdáva, že na organizácii zhromaždenia „Spoločne za slušný a bezpečný život na Slovensku! Spoločne proti skorumpovaným politikom a asociálom!“, ktoré sa má konať 13. októbra v Bratislave, sa podieľa aj Oskar Dobrovodský, ktorý pred niekoľkými týždňami vzdal svoj štvorročný boj za slušné a dôstojné bývanie na Družstevnej ulici v Malackách. 3. októbra zverejnil svoj list adresovaný O. Dobrovodskému na svojej stránke, o dva dni tento list prebral aj denník SME.

Marian Kotleba zadržaný políciou

Podľa prvých informácií bol dnes ráno zadržaný spolumajiteľ pozemkov v Krásnohorskom Podhradí Štefan Szaniszló a následne aj majiteľ miestneho penziónu Erik Hrivnák, ktorý poskytol ubytovanie Marianovi Kotlebovi. Tesne pred začiatkom upratovania v Krásnohorskom Podhradí bol zadržaný aj samotný vedúci predstaviteľ strany ĽSNS.

Kandidátka OĽaNOMatovič nikdy nemal správanie typického politika. Vždy prinášal do politiky komické prvky. Mnohí ľudia mu naleteli, že je obyčajný človek, pritom je iba neobyčajný politik.

Personálna výstavba jeho kandidátky Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti vyvolala nielen mieru pohoršenia, ale aj politologický skepticizmus. Ako môže takýto zlepenec konať jednotne stranícky? Toto riziko si musel uvedomiť aj sám Matovič a tak v spoločenskej nálade protivládnych korupcií prišiel s výborným nápadom.

Dojná krava

Prípad predraženej stránky Slovenskej národnej galérie (SNG) nie je síce najnovší, no možno ho použiť ako ukážkový príklad mrhania štátnych peňazí, teda peňazí všetkých daňových poplatníkov. SNG totiž zaplatila približne 25 000 € (v slovenskej mene 750 000 korún) za niečo, čo vyráža dych, nie však v kladnom slova zmysle.

Parte Ladislava DeákaSlovenskou vedeckou obcou zarezonovala smrť vynikajúceho historika, ktorého súborné diela o dvadsiatom storočí by mali byť povinnou literatúrou každého národne cítiaceho občana Slovenskej republiky. Zomrel človek, ktorý toho spravil pre slovenskú historiografiu veľmi veľa.

Priniesol mnoho nových, ale aj starých pohľadov do našej histórie, odkrýval jej zatemnené obdobia a jeho práca by mala byť inšpiráciou pre každého mladého historika. Sám bol držiteľom mnohých ocenení:

Mikuláš Dzurinda, Javier Solana, NATOŤažko povedať, ako sa postaviť k obsahu WikiLeaks. Či mu veriť úplne, sčasti alebo vôbec. Podľa ankety zo SME až 90 % ľudí obsahu WikiLeaks skôr verí a iba 10 % skôr nie. Obsah niektorých správ je však taký, že nedáva veľmi zmysel, aby ho niekto tak prácne fabuloval.

So správami z WikiLeaks sa v týchto dňoch opäť roztrhlo vrece a mňa zaujala jedna vec. Hneď po parlamentných voľbách v roku 2006 Dzurinda telefonoval nemeckej kancelárke Merkelovej a pýtal si povolenie, či by potenciálne mohol vládnuť s Vladimírom Mečiarom.

Iveta Radičová, ktorá „prináša transparentnosť a slušnosť“ do slovenskej politiky, akosi zlyhala pri voľbe svojich poradcov. Jeden z nich Martin N. je vo väzbe a obvinený z prečinu nepriamej korupcie v kauze Osrblie.

Škandál takých rozmerov, že každý slušný človek v Radičovej koži by odstúpil z funkcie a emigroval na opustený ostrov. Ale už sme si zvykli, že médiá a tretí sektor volajú po vyvodení dôsledkov najmä vtedy, keď farba zločinu má iný ako modrý odtieň. A tiež sme dávno pochopili, že kto sa oháňa morálnymi cnosťami, ich má spravidla vo výraznom deficite.

NR SRDnes už je každému jasné, že populistické riešenia navrhované do referenda slúžili len na propagáciu strany SaS pred voľbami. Svoju úlohu to splnilo – strana bez štruktúr či odborníkov je druhou najsilnejšou koaličnou stranou a obsadzuje posty, kde dotyční ľudia nemajú čo hľadať.

Ľubomír Harman

Z útržkovitých informácií, ktoré vieme o prípade v Devínskej Novej Vsi, sa môžeme pokúsiť zostaviť profil hlavného aktéra, zrekonštruovať jeho motívy, pričom zistíme, že možno nekonal tak iracionálne, ako sa môže na prvý pohľad zdať.

Kto bol Ľubomír Harman? Narodil sa 31. 3. 1962. Pre tých, ktorí obľubujú astrológiu, tak ide o znamenie barana. Barani sú podľa astrológie tvrdohlaví, ťažko sa poddávajú, idú vytrvalo za svojím cieľom.

Socha SvätoplukaKauza Svätoplukovej sochy v tejto uhorkovej sezóne pokračuje aj naďalej v absurdnom vývoji.

Na tlačovej besede Richard Sulík (SaS) povedal, že expertná komisia má posúdiť historickú a umeleckú rovinu. Je tu však aj politická rovina – osadenie sochy tesne pred voľbami, ktoré Sulík považuje za účelové, zároveň však avizoval, že to nebude kritériom pri jeho rozhodovaní. „Záverečná správa expertnej komisie, to bude to dôležité pre mňa,“ povedal Sulík.

Náhodou som zasurfoval na oficiálny web strany SDKÚ-DS a nahliadol som aj do fotogalérie. Zo strohých zopár udalostí ma hneď zaujal „Deň obetí holokaustu a rasového násilia“. Nahliadol som dnu a takmer slzivé tváre popredných predstaviteľov „Slovenskej demokratickej a kresťanskej únie“.

Štvrtková diskusia o poslaneckej imunite na akademickej pôde bola poznačená vajíčkovým útokom voči poslancovi NR SR. Študentská časť Akademického senátu Filozofickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave usporiadala verejnú diskusiu „O poslaneckej imunite“.

Ako hlavní aktéri diskusie sa zúčastnili politológ SAV Juraj Marušiak, občiansky aktivista za okresanie poslaneckej imunity gymnazista Adam Kurta a z poslancov si trúfol nekonvenčný Jozef M. Rydlo.

Daniel TupýŠtudenta Daniela Tupého zabili na petržalskom Tyršovom nábreží pred viac ako tri a pol rokom. Z prvotných nejasných informácií sa čoskoro zrodila verzia o tom, že Daniel sa stal obeťou útoku neonacistov, pretože mal dlhé vlasy – a ako bolo často doplňované, gitaru na chrbte. Táto verzia udalostí sa čoskoro stala populárnou a postupne ju takmer nekriticky prevzali politicky korektné masmédiá. Organizovali sa rôzne akcie, akcie „proti násiliu“ a „rasizmu“, bola odhalená pamätná tabuľa „na protest akademickej obce proti neonacizmu, rasizmu a intolerancii“, vyrástol 6-metrový pamätník „obetiam rasizmu a neonacizmu“. Celý prípad sa však pomaly chýli ku koncu. Nad údajnými vrahmi v utorok prvostupňový súd vyriekol verdikt: sú podľa neho nevinní. Médiá píšu, že celá kauza je uzavretá. Ako to vyzerá v retrospektíve?

Ján SlotaPopri ekonomických kauzách okolo SNS vznikajú aj morálne kauzy okolo jej predsedu Jána Slotu. Ten podľa služobného hlásenia policajtky ju mal niekoľkokrát vulgárne označovať za vaginálny otvor. Detaily jej hlásenia priniesol denník SME (pozri dole).

Celý incident začal tak, že policajtka z Úradu na ochranu ústavných činiteľov nechcela pustiť šoféra predsedu SNS Jána Slotu do garáže Národnej rady SR, pretože nemal príslušné povolenie a neviezol ani žiadneho poslanca. Postupovala podľa zákona. „Intervenovať“ musel teda samotný Slota.

21. marca sa Alžbeta Stropková z Cestíc (okres Košice-okolie) s dcérou Valériou vybrala na nákupy do Košíc. Po nákupe tesne predpoludním kráčali k autobusovej zastávke pri nákupnom centre. Vtedy jej jeden z organizovanej skupiny mladých Rómov zozadu schmatol kabelku.

V stredu sa nechal počuť Mikuláš Horváth z Únie Rómov Slovenska o tom, ako: „Pani Radičová má silné sociálne cítenie.“ Horváth verí tomu, že pomôže nielen Rómom. „Ak sa stane prezidentkou, môže podať také návrhy, ktoré pomôžu nezamestnaným, najmä Rómom, na ktorých kríza dopadla najviac a zhoršila ich sociálne postavenie. Sú ešte chudobnejší a hladnejší.“

interrupcia potrat forum zivota narodny socializmusIniciatíva Centra pre bioetickú reformu sa snaží bojovať proti potratom formou šokujúcich fotografií. Ich kampaň s názvom „Stop genocíde“ pozostáva z viacerých sérií fotografií, ktorých podstatou je prirovnávanie vyše 1,4 milióna potratov vykonaných na Slovensku ku genocíde. Čo je ešte menej kosher, predstavitelia kampane dokonca prirovnali interrupcie vykonané na Slovensku priamo k holokaustu. Toto rozhnevalo predstaviteľov židovskej komunity. Z hľadiska židovských záujmov je holokaust symbolom aj biznisu a presadzovania politických cieľov. Niektorí židovskí predstavitelia sú dokonca presvedčení, že iniciátori tejto kampane, ktorej cieľom je chrániť ľudské životy, sa dopustili trestného činu.

Jaslovské Bohunice jadrová elektráreňSlovensko donedávna patrilo k tým šťastným krajinám, ktoré mohli energiu vyvážať. Tento stav je však zmarený „vďaka“ Európskej únii, politike predošlých vlád a Ficovho Smeru. Dzurindova minulá vláda poslušne odklepla uzavretie dvoch funkčných, kvalitných blokov jadrovej elektrárne v Jaslovských Bohuniciach, aj Smer sa zase zaslúžil o to, že nám vôbec európski byrokrati môžu diktovať svoje pohnútky. Prvý blok bol odstavený v decembri 2006, druhý má nasledovať do konca tohto roka. V priebehu posledných rokov pritom Slovenská republika investovala do zvýšenia ich bezpečnosti takmer osem miliárd korún.

Ján Mikolaj (minister školstva za SNS)Minister školstva Ján Mikolaj (SNS) je za povinné exkurzie do koncentračného tábora Osvienčim. Doteraz sú dobrovoľné. Návrh chce v rámci školskej reformy predložiť židovské múzeum a minister školstva s týmto návrhom súhlasí. Podľa denníka Pravda (z 19. 3. 2008) s tým Mikolaj súhlasí po tom, ako jeho rezort čelil mediálnej kritike, že šéf predmetovej komisie pre dejepis Róbert Letz „zmierňuje zodpovednosť prezidenta Jozefa Tisa pri deportáciách“.

V noci z pondelka na utorok zatiaľ neznámy páchateľ zhanobil hrob Jozefa Tisa – prvého slovenského prezidenta. Žulový pomník osadený v apríli minulého roku bol počmáraný žltým sprejom. Cez Ježiša Krista bola nasprejovaná židovská hviezda a pod ňou „Za 70 tisíc životov“. Na vonkajšej strane žulového kríža zase nápis: „Stop fašizmu“.

Politológ Grigorij Mesežnikov po napadnutíTento týždeň je pestrý. Počmáraný pamätník Jozefa Tisa, chytení údajní vrahovia Daniela Tupého a k tomu podivným spôsobom napadnutý Grigorij Mesežnikov údajne za to, že je Žid. Grigorij Mesežnikov je politológom, ale najmä prezidentom Inštitútu pre verejné otázky (IVO).

futbal, šovinizmus,Dňa 30. januára 2008 sa odohral v Dunajskej Strede prípravný zápas medzi celkami Artmedie Petržalka a maďarského Ferencváros-u Budapešť. Do mesta na južnom Slovensku meralo cestu množstvo fanúšikov maďarského celku. Údaje o ich počte sa líšia, no každopádne ich prišlo viac, než na niektoré slovenské ligové zápasy.

Bol piatok večer, keď som po dlhom čase sedel s kamarátom v krčme na severe Petržalky – mestskej časti Bratislava. Zrazu prišlo niekoľko policajtov a vyzvali k ukázaniu dokladov totožnosti. Už unavený z neustáleho legitimovania som doklad nevytiahol, ale čakal som, kým ma policajti vyzvú osobne. Neurobili tak a odišli preč. Neskôr som sa dozvedel, že tesne pred tým neďaleko nás vyhasol život mladého študenta zo Žiliny.

Bratislava – Podľa správ televízie Markíza a STV, poslanec Miklós Duray za stranu SMK, známy svojimi protislovenskými šovinistickými postojmi, v utorok večer prekročil predpísanú rýchlosť. Išiel rýchlosťou 113 km/hod. na úseku, kde je povolená osemdesiatka.

To by až takým hriechom nebolo, ale Duray sa po vyzvaní odmietol podrobiť dychovej skúške, keďže javil známky požitia alkoholu.

Petíciu za obnovu pamätníka československým legionárom v Nových Zámkoch Mestské zastupiteľstvo akceptovalo a svojím uznesením rozhodlo, že v centre Nových Zámkoch bude inštalovaná pamätná tabula československým legionárom, ktorá bude obyvateľom mesta, ako aj návštevníkom, pripomínať obetu našich statočných vojakov.

Zábava