Jörg HaiderRakúsky národovec – líder strany Zväz za budúcnosť Rakúska (BZÖ) Jörg Haider – zahynul v noci nadnes pri automobilovej nehode. Podľa informácií rakúskej polície došlo k nešťastiu v blízkosti Klagenfurtu, hlavného mesta južnej spolkovej krajiny Korutánsko, kde 58-ročný Haider dlhé roky pôsobil ako hajtman.

Haiderovo služobné auto, v ktorom cestoval sám na víkendovú rodinnú oslavu na počesť 90. narodenín svojej matky, zo zatiaľ neznámych príčin zišlo z cesty a prevrátilo sa. Politik zomrel krátko po havárii na následky vážnych zranení hlavy a hrudníka. K nehode došlo dnes okolo 02.00 SELČ.

Haider šoféroval sám. Po predbehnutí iného vozidla jeho auto z neznámych príčin dostalo šmyk. Následne narazilo najskôr do dopravného značenia, potom sa dotklo porastu, ľavým predným kolesom sa dostalo na svah, aby následne narazilo do betónového piliera záhradného oplotenia a hydrantu, viackrát sa prevrátilo a zostalo stáť na kolesách v pravom uhle k smeru jazdy. Prvú stopu priebehu nehody delí od miesta, kde sa vozidlo zastavilo, 150 metrov, odznelo na tlačovej konferencii.

Jörg Haider a jeho vrak auta

Jörg Haider a jeho vrak auta

Napriek vysoko hodnoteným bezpečnostným vlastnostiam Volkswagenu Phaeton zdravotníci na mieste videli malú šancu na záchranu života korutánskeho hajtmana. V čase príchodu do Krajinskej nemocnice v Klagenfurte už Jörg Haider nejavil známky života. Lekári sa domnievajú, že jeho úmrtie spôsobila kombinácia viacerých ťažkých zranení – tzv. polytrauma, ktorú v istých prípadoch ani skúsení odborníci nedokážu už zvládnuť.

„Pre nás je to ako koniec sveta,“ reagoval hovorca BZÖ Stefan Petzner.

V parlamentných voľbách koncom septembra Haiderova BZÖ získala takmer 11 percent hlasov. Oproti predchádzajúcim voľbám z roku 2006 si strana polepšila skoro dvojnásobne. Priaznivý volebný výsledok BZÖ znamenal Haiderov návrat do veľkej politiky, aj keď on osobne po voľbách avizoval, že mieni zostať v Klagenfurte.

Haider stál dlhé roky na čele vlasteneckej Slobodnej strany Rakúska (FPÖ) a do povedomia verejnosti vošiel predovšetkým svojou antiimigračnou a protiunionistickou politikou. BZÖ sa odštiepila z FPÖ v roku 2005. S tou v roku 1999 získal v parlamentných voľbách 27 percent hlasov a stal sa súčasťou vládnej koalície. Európska únia vzápätí na protest proti jeho účasti vo vláde bezprecedentne zaviedla proti Rakúsku, svojej členskej krajine, sankcie.

Haider sa do politiky dostal hneď po doštudovaní práva na Viedenskej univerzite, najprv ako miestny politik v Korutánsku. Už vtedy pôsobil v štruktúrach FPÖ a prepracovával sa v strane stále vyššie a vyššie. Predsedom strany sa stal v roku 1986. V roku 1991 musel odstúpiť z boja o post korutánskeho hajtmana, keď rakúske médiá začali zoširoka rozoberať jeho výrok o dobrej zamestnaneckej politike Hitlerovej Tretej ríše. Hajtmanom sa však stal v rokoch 1999 aj 2004.

Správu priniesli tlačové agentúry Reuters, Associated Press a DPA.

Jörg Haider sa narodil 26. januára 1950. V roku 1976 sa oženil s Claudiou, s ktorou mal dve dcéry.

Zábava