Biografie

Andrej HlinkaDnešný deň si pripomíname 150 rokov od narodenia velikána slovenských dejín, kňaza a národovca Andreja Hlinku (1864-1938). Hlinka bol jedinečným vo svojom boji za slovenský národ a jeho dôstojné postavenie. Viedol mnohoročný súboj proti maďarizátorským snahám, v ktorých sa osvedčil ako málokto, po vzniku ČSR vo svojej činnosti za národ neochaboval. Bez nadsádzky môžeme povedať, že doviedol slovenský národ z maďarizačnej pasce cez čechoslovakistický centralizmus až k autonómnemu Slovensku.

Nelson MandelaPrvý čierny prezident Juhoafrickej republiky Nelson Mandela včera zomrel a v našej kultúre platí zásada, že o mŕtvych sa hovorí len v dobrom. Podľa niektorých táto zásada neplatí pri verejných činiteľoch a politikoch. Zrejme je to rozumný prístup. Napriek tomu sa vyhnem nejakej zdrvujúcej kritike Mandelu, ale ponúknem skôr málo známe skutočnosti o tejto dejinnej postave, ktoré by mali dopomôcť k jej objektívnemu vnímaniu. V súčasnosti sú noviny plné oslavných článkov, ktoré si nekriticky pripomínajú tohto „najvýznamnejšieho Afričana“ a „pochodeň ľudských práv a demokracie“. Je čas zložiť ružové okuliare a vyvážiť „mainstreamové“ spravodajstvo.

Andrej Hlinka bol najnadanejším žiakom černovskej školy, jeho rodičia boli chudobní roľníci a tak mohol ísť študovať len teológiu, ktorá bola bezplatná.

V poslednej dobe som sa často stretával s rôznymi reakciami na osobnosť Andreja Hlinku. Posledný rok som sa mu intenzívne venoval a spolu s mojou študentskou odbornou prácou som čelil množstvu slovných útokov zo strán akýchsi „odborníkov“ na túto tému. Dozvedel som sa napríklad, že Hlinka bol výrazne pronemecky orientovaný, hlavne v tých neskorších časoch. Jednoducho bludy z čias komunistickej historiografie, ktoré prežívajú aj v dnešnej dobe.

Jörg HaiderRakúsky národovec – líder strany Zväz za budúcnosť Rakúska (BZÖ) Jörg Haider – zahynul v noci nadnes pri automobilovej nehode. Podľa informácií rakúskej polície došlo k nešťastiu v blízkosti Klagenfurtu, hlavného mesta južnej spolkovej krajiny Korutánsko, kde 58-ročný Haider dlhé roky pôsobil ako hajtman.

Haiderovo služobné auto, v ktorom cestoval sám na víkendovú rodinnú oslavu na počesť 90. narodenín svojej matky, zo zatiaľ neznámych príčin zišlo z cesty a prevrátilo sa. Politik zomrel krátko po havárii na následky vážnych zranení hlavy a hrudníka. K nehode došlo dnes okolo 02.00 SELČ.

Ján Šmigovský kapitán Slovenské národné povstanie Nitra veliteľ Domobrana slovenská armáda slovenský štát republikaJán Šmigovský – toto meno málokomu niečo hovorí, a predsa ide o pozoruhodnú osobnosť slovenských dejín 20. storočia. Prakticky nikto sa s takou vervou nedokázal vzoprieť povstalcom, partizánom i Nemcom ako tento veliteľ nitrianskej posádky. Po vojne bol zastrelený boľševikmi za svoju vernosť prvej Slovenskej republike. Doposiaľ však aj tí, ktorých by tieto skutočnosti zaujali, nemali možnosť zistiť niečo viac o jeho osobe: vo všetkých zdrojoch býva zmieňovaný len úplne okrajovo, prinajväčšom pár vetami. Priezor.com vám teraz exkluzívne prináša doposiaľ najpodrobnejšie a najsúhrnnejšie spracovaný text o Jánovi Šmigovskom, aký sa do tohto času na internete objavil.

Matúš ČernákMatúš Černák je vskutku málo známa historická postava pre slovenskú verejnosť. Neprávom. Bol kľúčovým hráčom pri kreovaní slovenskej autonómie v r. 1938, počas vojny zastával citlivé vyslanectvo v Berlíne a po vojne ako exilový pracovník vyvíjal aktivity za obnovenie slovenskej štátnosti. Dejiny vôbec neprihliadajú na zaujímavosť ako v bipolárnej vojne tento muž miešal karty. Získal si totiž náklonnosť vtedajšej nemeckej vlády. Bol zavraždený bombou pre zachovanie hraníc a komunistického smerovania Československa a východného socialistického bloku.

V nedeľu (3. 8.)v 89 rokoch zomrel v Moskve slávny ruský spisovateľ a nositeľ Nobelovej ceny za literatúru Alexander Solženicyn. Bol najhlasnejším kritikom a disidentom sovietskeho režimu, ale aj odporcom konzumného Západu, imperialistického NATO, a tiež poukazoval aj na beštiálnu úlohu Židov v ranom boľševizme. Preslávil sa okrem iného najmä knihou Súostrovie Gulag.

Meno Adolf Hitler sa u mnohých spája najmä s masovým vraždením, vojnou, prenasledovaním Židov. Málokto však vie, že Hitler bol aj maliarom. Dnes, aj po vyše 60 rokoch, sú jeho obrazy stále žiadané, čo sa ukázalo, keď bola pred pár dňami objavená približne dvadsiatka jeho diel.

Zdá sa, že „poľovačka“ na šachového génia Bobbyho Fischera sa minimálne na nejaký čas skončila. Šesťdesiattriročný Fischer našiel nakoniec po rokoch unikania pred americkou jurisdikciou politický azyl na Islande, kde nedávno získal aj islandský pas. Fischer sa stal tŕňom v oku kvôli porušeniu embarga USA voči Juhoslávii v roku 1992 a kvôli jeho ostrým vyjadreniam na adresu J. W. Busha, Ameriky, Izraela a Židov vôbec.

Ohľadom pôvodu civilizácií existujú dva druhy teórií: izolacionistické, ktoré tvrdia, že civilizácie vznikli nezávisle od seba; a difuzionistické, ktoré sa snažia dokázať, že mnohé civilizácie vznikli nie samostatne, ale príchodom skupiny ľudí z inej civilizácie, ktorí priniesli svoje znalosti. V minulosti sa obe posudzovali približne rovnako objektívne. Najmä po druhej svetovej vojne sa ale tento trend otočil v prospech politickej korektnosti a výskum difuzionistických teórií sa zvykne označovať za „pseudovedecký“ a vedci zastávajúci tieto náhľady bývajú nezriedka častovaní nálepkami ako eurocentrici, rasisti ap. Jasným dokladom opaku je prípad slávneho nórskeho etnológa a dobrodruha Thora Heyerdahla, vytrvalého proponenta difuzionistických teórií a zároveň pacifistu a usilovného spolupracovníka OSN.

Gróf Drakula zdroj: snagov.roU väčšiny ľudí sa dnes meno Drakula spája s upírmi, zatiaľ čo meno Vlad Narážač s nejakým šialencom, ktorý bezdôvodne, alebo len pre vlastné potešenie, zabíjal tisíce ľudí. V skutočnosti však Vlad III., nazývaný tiež Vlad Drakula, nebol žiadnym šialencom, ale sebavedomým vládcom Valašska a skúseným vojvodcom, patriotom, ktorý na dlhý čas zaistil nezávislosť svojej krajiny od Osmanskej ríše. Roky bol postrachom Turkov a uštedril im početné vážne porážky. Smrť si počas jeho vlády našlo na koloch alebo na bojisku vyše 100 000 Osmanov. Jeho neúnavný protiturecký odboj skončil až po tom, čo ho zradil vlastný brat.

Zábava