Ako možno ste sa už mnohí dozvedeli, v Česku minulý týždeň Poslanecká snemovňa schválila zákon o registrovanom partnerstve osôb rovnakého pohlavia. Schváleniu predchádzala obrovská diskusia. Odporcovia tohto návrhu, vedomí si nízkeho počtu kresťansky a konzervatívne zmýšľajúceho obyvateľstva, sa snažili argumentovať pragmaticky.

Európska tradícia práva chráni zväzok muža a ženy, z pragmatického hľadiska ide totiž o jeden z najvyšších spoločenských záujmov – keďže sa predpokladá, že zo zväzku muža a ženy budú potomkovia – teda ide o reprodukciu spoločnosti. Táto časť odporcov už len doplnila skutočnosť, že zo zväzku muža a muža alebo ženy a ženy potomkovia nikdy prirodzenou cestou nevzniknú.

Návrh zákona najprv vetoval súčasný prezident Václav Klaus, no v polovici marca ho Snemovňa prehlasovala najtesnejšou možnou väčšinou: za zákon zahlasovalo 101 zo 177 prítomných zákonodarcov.

Bývalý český prezident – „literárny poklad“ – Václav Havel ocenil prijatie tohto návrhu zákona a podrobil „ultraracionálnej“ kritike spomenutý výklad odporcov. Podľa internetovej stránky idnes: „Takýmto spôsobom rodinu zužujú do formy nejakých teľatníkov. Robia z nich miesta, kde sa pripúšťajú býci ku kravám, aby boli malé teľce,“ uviedol Havel. „Na tom potom nie je nič SPIRITUÁLNE, NIČ DUCHOVNÉ“ dodal.

Myslím, že môžeme ospravedlniť starému pánovi snahu vnímať rozdiel medzi pojmami „spirituálny“ a „duchovný“, keďže ide o jedno a to isté. A rovnako môžeme tolerovať jeho vnímanie „duchovna a spirituality“, ktoré si, zrejme, predstavuje ako „pripúšťanie býka k býkovi a kravy ku krave“, hoci bez malých teliatok.

Zábava