Washington D.C. Napriek pokusom prohomosexuálnych obhajcov vykresliť životný štýl homosexuálov ako normálny, zdravý a porovnateľný s bežným heterosexuálnym, americké ministerstvo zdravotníctva (FDA) obnovilo zákaz darovania krvi pre homosexuálov, kvôli zvýšenému riziku nakazenia pacientov pri transfúzií krvi a krvných derivátov.

HomosexuáliV máji tohto roku FDA (Food and Drug Administration) uviedla, že napriek stupňujúcej sa opozícii k dotyčnému zákazu bude klauzula z lekárskych dôvodov stále v platnosti, aby zabránila homosexuálnym mužom, ktorí vedú aktívny sexuálny život, darovať krv.

Podľa FDA je zákaz na mieste pretože, „Anamnéza pohlavného styku homosexuálov je spojená zo zvýšeným rizikom výskytu a prenosu určitých infekčných ochorení, vrátené vírusu HIV, ktorý spôsobuje AIDS.

Postup FDA, týkajúci sa homosexuálnych mužov, je podľa odporcov neúmerne prísny. Keď pri viacerých kritériách, ktorými musí prejsť potenciálny darca (ako napríklad návšteva niektorých Afrických krajín) zákaz darovať krv zvyčajne po určitom čase zanikne, tak zákaz pre homosexuálnych mužov platí pre každého muža doživotne, ktorý mal pohlavný styk s iným mužom, aj keď iba raz, neskôr ako v roku 1977.

Ministerstvo argumentuje tým, že striktnosť dotyčného zákazu je oprávnená, zdôrazňujúc to, že „cieľom je zamedziť riziku nakazenia osoby pri transfúzií krvi a plazmy.“

Homosexuálny aktivista Arthur Caplan v pre TV kanál NBC6 namieta, že nové testovacie technológie odstraňujú akýkoľvek strach, že pacient bude nakazený vírusom HIV pri transfúzií. „Svojho času, veľmi dávno, mal zákaz darovať krv pre homosexuálnych mužov zmysel. Ale v súčasnosti nemá“ tvrdí A. Caplan.

„Ak má muž pohlavný styk s rizikovou ženou, môže po 12 mesiacoch darovať krv znovu“ sťažuje si Joel Ginsberg, predseda Homosexuálnej a lesbickej zdravotníckej asociácie (GLMA). „Ak ale má muž styk s bezrizikovým mužom, má zákaz do konca života.“

Zisťujúc, že homosexualita je príliš kontroverzná sféra s množstvom prohomosexuálnych aktivistov bedlivo hľadajúcich akýkoľvek náznak diskriminácie, FDA reagovala na obvinenia vo svojom vyhlásení. „Dotyčný zákaz je založený na zdokumentovanom zvýšenom riziku prenosu infekčných ochorení pri transfúziách, ako je napr. HIV, ak bol darca homosexuálny muž, ktorý žil aktívnym pohlavným životom, a nie na základe orientácie darcu.“ Píše sa vo vyhlásení FDA.

„Informácie získané z dlhodobých pozorovaní svedčia o tom, že u mužov v USA, ktorí majú pohlavný styk s inými mužmi, je pravdepodobnosť výskytu vírusu HIV 15 krát vyššia ako u celej populácie a až 2000 krát vyššia ako u ľudí, ktorí sú pravidelnými darcami krvi (napr. tí, ktorí boli preverení a negatívne testovaní na HIV).

Rozhodnutie FDA ocenil aj uznávaný profesor patológie Dr. Robertson Davenport na Michiganskej univerzite. „Údaje z pozorovaní a výskumov hovoria jasne: homosexuálni muži majú zvýšené riziko prenosu vírusu HIV“ vraví Davenport. „V súčasnosti nie sú na svete testy, ktoré by so stopercentnou istotou vedeli odhaliť prenášača vírusu HIV. Zrušením zákazu by sme výrazne zvýšili riziko pre pacientov.“

Zábava