Mark Zuckerberg

Posledné týždne sme mohli vidieť príklad krásneho pokrytectva v prevedení Marka Zuckerberga. Ten sa minulý týždeň tešil zo svojej novonarodenej dcéry Max. Hoci sa Mark chváli svojou židovskou výchovou, ktorú dostal od rodičov, žena, s ktorou má dieťa, pochádza z Ázie.

Mark svojimi statusmi oslávil príchod svojej dcéry na svet a milióny ľudí sa tešili s ním (teda aspoň mu lajkli jeho status).

Zarazilo ma to vzhľadom na to, ako firma Facebook, ale tiež napr. firma Apple, pristupujú k materstvu svojich zamestnankýň.

Tieto dve firmy (Facebook a Apple) od januára začnú zmrazovať vajíčka svojim najtalentovanejším zamestnankyniam – ide o pomerne drahú procedúru – a k tomuto zákroku budú zamestnankyne motivovať zvýšeným finančným ohodnotením.

Cieľom je vyťažiť z najlepších pracovníčok maximum a zabezpečiť, aby neodišli na materskú dovolenku a nerozptyľovali ich také „malichernosti“ ako deti a rodina a sústredili sa výlučne na rast firmy.

Procedúra zmrazovania vajíčok je však riziková aj v tom, že žena nakoniec už otehotnieť nebude môcť. Navyše odďaľovať u ženy tehotenstvo do neskoršieho veku (po 25) spôsobuje priamoúmerne s vekom ženy riziko vzniku zdravotných postihnutí u detí, ale tiež s vyšším vekom ženy narastá neplodnosť ako aj ich schopnosť bezproblémového tehotenstva. Ženy odkladajúce tehotenstvo majú v konečnom dôsledku horko-ťažko jedno dieťa (ak vôbec) a sú nesmierne rady, ak je vôbec zdravé.

Fakticky Facebook a Apple tým najlepším zamestnankyniam zhoršia reprodukčnú schopnosť a mieru reprodukcie. Hoci by bolo práve naopak žiaduce, aby najschopnejšie ženy mali detí čo najviac.

Kapitalistickí giganti sú však príliš krátkozrakí a mamona je asi tá najvyššia hodnota, ktorú Mark svojou výchovou získal.

Mark Zuckerberg, status o výchove

Zábava