Predaj novorodencov v PoľskuPoľský biznis, zdá sa, nevyčerpal všetky možnosti ako prekvapiť. Popri plesnivom premaľovanom mäse či cestárskej soli v potravinách najnovšie pribudol kvitnúci obchod s novorodencami.

V Poľsku ho odštartovala nedávna novela trestného zákona. Predaj novorodencov po novom v Poľsku už nie je považovaný za obchod s ľuďmi. Trestný čin pácha iba ten, komu je dokázané, že kúpil alebo predal človeka na prácu, k žobraniu, prostitúcii či kvôli pornografii. Poľské stránky tak zaplavujú ponuky na predaj a kúpu novorodencov.

Ceny sú pritom niekedy až mrazivo nízke. Cenové kategórie začínajú v prepočte niekde v rozmedzí od 300 do 1000 €. Pričom niekedy možno sumu za dieťa rozložiť aj na splátky.

Ide o akúsi skratku v procese osvojenia (adopcie), čo prináša samozrejme nesmierne množstvo rizík, keďže predpokladám, že celý tento biznis nie je úradne koordinovaný. Nová náhradná rodina tak neprechádza žiadnym školením ani úradným posudzovaním spôsobilosti náhradných rodičov. A môžeme tak čakať, že občas v správach preblysne informácia o rôznych problémoch v tejto súvislosti.

Lebo nízka suma a úradne nekontrolovaný proces si doslova koleduje o tragické následky pre mnohé takto predané deti.

Fakt je totiž ten, že ani inštitucionálne zastrešenie nedokáže eliminovať všetky riziká. Príkladom môže byť Róm, odchovaný detským domovom, ktorý si v dospelosti ako zárobkovú činnosť zvolil profesionálne rodičovstvo. Do výchovy si zobral troch malých Rómov. Jedného dňa však jedno hodil o zem, na následky čoho zomrelo. Celé jeho okolie ostalo prekvapené a v ťažkom šoku.

Ďalší aspekt, ktorý v novom poľskom biznise získava na význame, je pôvod predávaných detí. Reportéri Newsweeku zistili, že novorodeniatka na predaj pochádzajú často zo sociálne veľmi zaostalého prostredia. To dáva predpoklady k tomu, že aj deti s nízkym zdedeným potenciálom sa môžu ukázať v budúcnosti neraz ako problémové. Sociálne slabé skupiny obyvateľstva tak kvôli peniazom budú robiť deti, zatiaľ čo budú znižovať kvalitatívny potenciál celého národa.

Celá táto mašinéria je živená nielen drobnou legislatívnou deviáciou, ale tiež jednoducho tým, že vo vyspelých populáciách sú stále viac reprodukčné páry zasiahnuté rôznymi príčinami neplodnosti, často však len preto, lebo plodenie detí odkladali do neskoršieho veku.

Jedno z riešení je pre takýto pár osvojenie si dieťaťa (adopcia). Paradoxne, čo sa im z pôvodných biologických rodín dostane, sú malé časované bomby sociálnych problémov (na čo celkom otvorene upozorňuje aj psychológ Karol Kleinman).

V novom legislatívnom prostredí Poľska sa však popri ľuďoch, ktorí chcú dať deťom lásku, môže zviesť aj nemalé množstvo vážnych zločincov.

Zábava